Śmieszne teksty dla kolędników

Bez wątpienia jednym z najpowszechniejszych i najlepiej rozpoznawalnych elementów towarzyszących obchodom Świąt Bożego Narodzenia jest przyjmowanie kolędników, odwiedzających nasze domy w szczególności w wigilijny wieczór. Z powodzeniem więc możemy zachęcić własne dzieci do przygotowania krótkiego przedstawienia kolędniczego, w którym nie może oczywiście zabraknąć śpiewania najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Kolędnicy, czyli zazwyczaj najmłodsi członkowie rodzin w okresie bożonarodzeniowym tradycyjnie odwiedzają sąsiadów, składając im przy tym życzenia świąteczne i noworoczne. Wiele z takich wydarzeń w różnych regionach polski ma charakter symboliczny, ale również zabawny i humorystyczny, wato zatem przygotować wspólnie z dziećmi ciekawe i pomysłowe kwestie oraz monologi na takie zwyczajowe wydarzenie.

Teksty kolędnicze powinny zatem przede wszystkim odnosić się do symboliki Bożego Narodzenia oraz także lokalnych zwyczajów. Przykładowo można będzie zasugerować dzieciom odśpiewanie góralskich kolęd lub poprowadzenie kolędowania w regionalnej gwarze. Innym pomysłem może być również uwspółcześnienie takiego zwyczaju, poprzez dodanie do niego chociażby angielskich piosenek świątecznych lub kolęd śpiewanych w obcych językach.

Śmieszne i żartobliwe teksty dla kolędników mogą również odnosić się do ich ról i postaci, które symbolicznie odtwarzają. Powinni oni być przebrani za Trzech Króli, aniołów, diabły lub pastuszków, którzy składali hołd nowonarodzonemu w Betlejem Chrystusowi. W przedstawieniu mogą też pojawić się inne biblijne postacie związane z Bożym Narodzeniem, na przykład Król Herod czy św. Józef. Kolędnicy powinni także posiadać odpowiednie rekwizyty i akcesoria, takie jak choćby tradycyjną gwiazdę betlejemską, turonia lub efektownie wykonaną szopkę. Ciekawym pomysłem będzie też z pewnością przygotowanie na taką okazję interpretacji najpiękniejszych kolęd na gitarę lub z akompaniamentem innego instrumentu.

Mimo śmiesznego i zabawnego charakteru współczesnego kolędowania powinniśmy jednakże pamiętać o tym, iż jest to przede wszystkim wydarzenie o charakterze religijnym. Teksty, kwestie, monologi oraz różnego rodzaju humorystyczne scenki musza być zatem odpowiednio dopasowane do uroczystego wydźwięku Bożego Narodzenia. Korzystniej więc będzie zrezygnować ze zbyt odważnych, satyrycznych czy prześmiewczych kwestii, które mogą przecież niektóre, szczególnie bardzo religijne osoby.