Scenariusz kolędowania w przedszkolu

W okresie bożonarodzeniowym spotkać się możemy z wieloma rozmaitymi zwyczajami i tradycjami. Jedną z nich jest chociażby wizyta duszpasterska, kiedy to księża odwiedzają nas chodząc po kolędzie. W tym czasie w wielu szkołach i przedszkolach organizuje się także liczne spektakle i imprezy, nawiązujące do tematyki świąt.

Bez wątpienia jednym z najpowszechniejszych przykładów takich tradycyjnych, świątecznych wydarzeń w placówkach edukacyjnych, szczególnie pierwszych klasach szkoły podstawowej oraz przedszkolach są przede wszystkim zwyczajowe jasełka, podczas których najmłodsi odtwarzają historię narodzenia Chrystusa w Betlejem. Takim spektaklom i przedstawieniom towarzyszy zazwyczaj również wspólne kolędowanie, kiedy dzieci odśpiewują najpiękniejsze pieśni religijne i świeckie pastorałki oraz piosenki nawiązujące do tematyki bożonarodzeniowej.

Pragnąc zatem przygotować takie wydarzenie w przedszkolu czy szkole na początek warto wybrać odpowiedni, ciekawy i pomysłowy scenariusz spektaklu. Dzieci warto więc będzie przede wszystkim podzielić na wybrane role oraz wymyślić poważne lub nieco bardziej humorystyczne, a nawet śmieszne i zabawne testy dla kolędników. W przedszkolnych jasełkach udział powinny zatem wziąć dzieci odtwarzające postać Maryi, Józefa, Trzech Króli oraz pastuszków, którzy przybyli do Betlejem by złożyć nowonarodzonemu Jezusowi hołd. Niezwykle ważnym elementem wydarzenia będzie z pewnością także efektownie wykonana przez dzieci scenografia, w której powinien znaleźć się żłóbek, gwiazda betlejemska czy postaci zwierząt.

Uczestnikom jasełkowego przedstawienia lub przedszkolnego kolędowania warto też będzie przydzielić odpowiednie kwestie i monologi, wzorowane na tekstach religijnych. Z powodzeniem więc sięgnąć można do Ewangelii św. Łukasza i Ewangelii św. Marka lub też nieco bardziej współczesnych interpretacji. W scenariuszu przedstawienia nie może także zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, na przykład z gitarowym akompaniamentem, wykonywanym przez pedagogów.

Ciekawym pomysłem może być również zachęcenie dzieci do przygotowania na taką uroczystą, religijną w swoim charakterze okazję nie tylko najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich kolęd, ale również utworów o tematyce świątecznej pochodzących z innych krajów. Z powodzeniem możemy zatem zaplanować śpiewanie kolęd po angielsku, niemiecku czy francusku, dodatkowo utrwalając naukę języka obcego przez naszych najmłodszych. W spektaklu jasełkowym można również zawrzeć świeckie piosenki bożonarodzeniowe, na przykład znane, świąteczne hity polskich wykonawców muzyki popularnej.