Przebieg wizyty duszpasterskiej

Z obchodami Świąt Bożego Narodzenia wiąże się nie tylko popularny w Polsce i niemalże na całym świecie zwyczaj kolędowania. Równie ważnym elementem religijnych uroczystości jest bez wątpienia także coroczna wizyta duszpasterska, czyli tak zwana kolęda, kiedy to nasze domy odwiedzają księża i ministranci.

W niedługim czasie po zakończeniu Świąt Bożego Narodzenia możemy z całą pewnością spodziewać się wizyty duszpasterza, który przyjdzie do nas po kolędzie. Takie religijne, ale również i towarzyskie wydarzenie powinno być jednakże odpowiednio przygotowane. Co więcej, powinna w nim brać udział cała rodzina, wraz z najmłodszymi domownikami, którzy na tę okazję mogą samodzielnie przygotować i odśpiewać celem jej uświetnienia wybrane, najpiękniejsze polskie kolędy lub tradycyjne pastorałki.

Podczas chodzenia po kolędzie w naszym domu nie może zatem zabraknąć przede wszystkim wody świeconej oraz świec i krzyża, które zwyczajowo ustawia się w gościnnym pokoju na stole udekorowanym białym, eleganckim obrusem. Na wizytę księdza należy również przygotować elegancki i skromny strój, nierzadko także praktykuje się podawanie temu honorowemu gościowi ciepłych posiłków, napojów lub przekąsek. Pamiętajmy również o przygotowaniu ofiary dla księdza, którą najlepiej będzie umieścić w białej kopercie i wręczyć pod koniec wizyty.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o samym przebiegu kolędy. Zazwyczaj przed księdzem do naszego mieszkania zapukają ministranci, których trzeba przyjąć z wszelkimi honorami, podobnie jak każdego innego gościa. Zwyczajowo ministrantom podczas chodzenia po kolędzie wręcza się drobną, symboliczną ofiarę. Drzwi księdzu powinien następnie otworzyć gospodarz i drogę do przygotowanego odświętnie pomieszczenia. W następnej kolejności ksiądz odmówi wspólnie z ministrantami oraz uczestnikami kolędy krótką modlitwę i poświęci mieszkanie przygotowaną przez nas uprzednio wodą święconą.

Po takim religijnym, zwyczajowym obrzędzie ksiądz z pewnością będzie chciał z nami przez chwilę porozmawiać. Może również poprosić dzieci o odmówienie modlitwy lub zaśpiewanie tradycyjnej pastorałki czy wybranej kolędy. Księdzu warto będzie też zaproponować w tym czasie coś do picia i jedzenia, tak jak w przypadku postępowania podczas przyjmowania każdego zapowiedzianego wcześniej gościa. Po zakończeniu rozmowy i na koniec kolędy należy również w elegancki i grzeczny sposób podziękować za wizytę wręczając symboliczną ofiarę oraz pożegnać księdza i odprowadzić go do drzwi.