Polskie przeboje na Boże Narodzenie

Z okazji obchodów Świąt Bożego Narodzenia większość z nas wspólnie z rodziną śpiewa tradycyjne kolędy oraz najpiękniejsze, wesołe pastorałki, doskonale uświetniające religijne i domowe uroczystości w gronie najbliższych. Jednakże wielu z nas z pewnością równie chętnie słucha podczas świąt najbardziej znanych i lubianych, świeckich piosenek bożonarodzeniowych popularnych wykonawców polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach naszej witryny, z okazji Bożego Narodzenia w naszych domach nierzadko rozbrzmiewają tradycyjne, polskie kolędy oraz liczne pastorałki, nawiązujące do tradycji świątecznych oraz zwyczajów religijnych, związanych z przyjściem na świat Chrystusa. Jednakże z tej okazji wiele osób chętnie słucha lub też samodzielnie wykonuje, na przykład gitarowe wersje kolęd oraz świeckich piosenek, mówiących o wielu aspektach tych bez wątpienia najpiękniejszych świętach w ciągu całego roku.

Jak się okazuje, wielu współczesnych wykonawców czerpie z ludowych i religijnych tradycji świątecznych, tworząc i komponując z okazji Bożego Narodzenia liczne piosenki i utwory świeckie, wzorowane chociażby na znanych i lubianych kolędach góralskich czy pasterskich pastorałkach, śpiewanych w tradycyjnej gwarze lub z wykorzystaniem historycznych, ludowych instrumentów przez rodzime zespoły i kapele folklorystyczne. W dalszej części niniejszego artykułu zamieściliśmy zatem kilka ciekawych przykładów najpopularniejszych, polskich przebojów świątecznych.

Większość z nas z pewnością doskonale zna słynny utwór Skaldów pod tytułem „Kulig”, odnoszący się co prawda nie tyle do obchodów Bożego Narodzenia, ile do bardziej świeckich tradycji i popularnych, zimowych zwyczajów. Innym przykładem takiej zimowej piosenki bożonarodzeniowej może być także utwór w wykonaniu Edyty Górniak oraz Krzysztofa Antkowiaka o wdzięcznym tytule „Pada śnieg” z 1995 roku. O obyczajach świątecznych mówi jednakże inny, bardzo znany polski utwór pod tytułem „Dzień jeden w roku”, który od 1976 roku wykonywały Czerwone Gitary.

Przykłady tego rodzaju bożonarodzeniowych piosnek i wesołych, skocznych utworów o tematyce zimowej czy świątecznej można by mnożyć w nieskończoność, zatem każdy z nas z pewnością będzie w stanie wybrać piosenkę najbardziej mu odpowiadającą. Z powodzeniem tego rodzaju świeckie pastorałki mogą okazać się doskonałą alternatywą dla popularnych zagranicznych kolęd, które będzie można zaprezentować na przykład podczas rodzinnych uroczystości czy też na tradycyjne przedstawienie kolędnicze w szkole lub przedszkolu.