Kolędy na gitarę

W poprzednich artykułach niniejszej witryny mówiliśmy już szeroko o najpopularniejszych i najpiękniejszych kolędach oraz pastorałkach, chętnie śpiewanych wspólnie z całą rodziną podczas corocznych obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Wiele z takich religijnych lub świeckich utworów bożonarodzeniowych można jednakże z powodzeniem zagrać na gitarze, lub innym, wybranym instrumencie muzycznym.

Jak się bowiem okazuje, zarówno polskie jak i zagraniczne kolędy i pastorałki o tematyce świątecznej to utwory niezbyt skomplikowane, zatem z powodzeniem możemy nauczyć się kilku najprostszych melodii na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. W ten sposób bez wątpienia doskonale i pomysłowo uświetnimy rodzinne, domowe uroczystości, zachęcając tym samym bliskich do tradycyjnego kolędowania. Co więcej, umiejętność gry na instrumencie w okresie bożonarodzeniowym można również śmiało wykorzystać w przygotowywaniu tradycyjnych przedstawień kolędniczych oraz szkolnych jasełek.

Aby zatem szybko i efektywnie nauczyć się gry na gitarze należy przygotować przede wszystkim niezbędny sprzęt i akcesoria. Po wyborze odpowiedniej gitary warto także przygotować kilka przykładowych kolęd lub pastorałek w zapisie nutowym. Pomocne w nauce gry z pewnością okażą się również proste chwyty gitarowe dla kolęd i różnego rodzaju popularnych, ale tym samym łatwych do samodzielnego wykonania piosenek bożonarodzeniowych znanych artystów.

Na kilka dni przed rozpoczęciem obchodów Świat Bożego Narodzenia warto więc będzie wykonać serię regularnych, co najmniej kilkudziesięciominutowych ćwiczeń, które szybko przygotują nas do samodzielnego, gitarowego odegrania najpiękniejszych polskich kolęd. Oczywiście, początki mogą być dla większości z nas dość trudne, nie należy się jednak zbytnio zniechęcać, ale poświęcić nieco więcej czasu na naukę gry pastorałek na gitarze.

Jeśli jesteśmy początkującymi gitarzystami, na uświetnienie wieczoru wigilijnego możemy wybrać łatwe i raczej wolniejsze kolędy lub piosenki, których nauka gry z pewnością okaże się znacznie prostsza. Dobrym rozwiązaniem może być również granie pastorałek i kolęd w rytm gotowych nagrań, dzięki czemu z pewnością w niedługim czasie „złapiemy” odpowiedni rytm i takt, nie popełniając już przy tym najmniejszych błędów. Jeśli zaś nauczymy się już pewnie i profesjonalnie grać, z powodzeniem możemy wziąć udział w tradycyjnym kolędowaniu, dodając gitarowy akompaniament do najpiękniejszych, świeckich lub religijnych utworów bożonarodzeniowych.