Góralskie kolędy

W poprzednim artykule naszego serwisu powiedzieliśmy już co nieco o najstarszych polskich kolędach. Pierwsze teksty religijne, uświetniające obchody świąt Bożego Narodzenia powstawały na naszych terenach już od około XV wieku a wiele z nich przetrwało w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.

Jednakże oprócz tradycyjnych, znanych nam wszystkim doskonale polskich kolęd i pastorałek na uwagę zasługują również rozpoznawalne i bardzo lubiane przez wielu świąteczne pieśni góralskie, wykonywane w tradycyjny sposób i śpiewane do dziś dnia w charakterystycznym dialekcie podhalańskim. Obecnie również wielu wykonawców muzyki popularnej chętnie czerpie z dorobku kulturowego terenów Podhala, wykonując z okazji Świąt Bożego Narodzenia stare góralskie kolędy w nieco unowocześnionej wersji, na przykład z wykorzystaniem współczesnych instrumentów.

Najbardziej znanymi przykładami regionalnych kolęd góralskich są bez wątpienia doskonale znane nam wszystkim pieśni świąteczne, takie jak choćby „Do szopy hej pasterze”, „Dobrze żeś się Jezu”, „A wcora z wiecora”, „Jezusa narodzonego”, „Lulajże Jezuniu” oraz „Oj maluśki, maluśki” i „Jezusicek Malusieńki”. Wielu współczesnych wykonawców dedykowało również najpiękniejsze góralskie pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe papieżowi, Janowi Pawłowi II, który był przecież wielkim miłośnikiem podhalańskiego folkloru i tradycji.

Dzięki nieco nowocześniejszym i utrzymanym w konwencji muzyki popularnej góralskim kolędom w wykonaniu najbardziej rozpoznawalnych kapel i zespołów folklorystycznych każdy z nas z pewnością jest w stanie rozpoznać jedne z najstarszych i najpiękniejszych pastorałek z tego regionu. Przykładami wykonawców, którzy w swoim dorobku artystycznym posiadają tego rodzaju piosenki i kolędy są przede wszystkim Baciary, Zakopower, Trebunie Tutki oraz Golec uOrkiestra.

Podczas wspólnego, rodzinnego kolędowania w czasie Świąt Bożego Narodzenia możemy zatem z powodzeniem odśpiewać wspólnie z bliskimi najpiękniejsze, folklorystyczne kolędy podhalańskie, wzorując się na tradycyjnej gwarze. Ciekawym pomysłem może być również zachęcenie najmłodszych do przygotowania kolędowania w przedszkolu właśnie z wykorzystaniem tego rodzaju lokalnych pieśni i pastorałek. Także podczas chodzenia z kolędą w wigilijny wieczór kolędnicy mogą wykonać samodzielnie najpiękniejsze, góralskie piosenki bożonarodzeniowe, na przykład z akompaniamentem gitary klasycznej czy akordeonu.