Ciekawe pastorałki dla dzieci

Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia okazuje się nie tylko przygotowywanie tradycyjnych dań i potraw na wieczerzę wigilijną, ale również wspólne, rodzinne kolędowanie. Podczas obchodów bożonarodzeniowych uroczystości w kościołach lub naszych domach nierzadko wykonujemy jednakże nie tylko najpiękniejsze, polskie kolędy, ale również tradycyjne pastorałki i świąteczne piosenki, mówiące o przyjściu na świat Chrystusa.

Określenie „pastorałka” odnosi się do łacińskiego słowa oznaczającego pieśń pasterską i zazwyczaj jest to nieco bardziej udramatyzowana wersja tradycyjnej kolędy bożonarodzeniowej. W dawnych czasach tego rodzaju piosenki religijne wykonywane były przede wszystkim przez wędrownych śpiewaków, odwołujących się zarówno do tematyki związanej z Bożym Narodzeniem oraz lokalną obyczajowością. Z tego też względu obecnie wyróżnić można wiele regionalnych utworów tego typu, do których należą między innymi znane i lubiane pastorałki góralskie.

Pastorałki mają najczęściej charakter bardzo radosny, nawet sielankowy, zatem z powodzeniem możemy zachęcić naszych najmłodszych domowników do ich samodzielnego wykonywania podczas tegorocznych obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Najpiękniejsze polskie pastorałki świetnie sprawdzą się ponadto również w chętnie przygotowywanych obecnie na okazję świąt przedstawieniach kolędniczych w przedszkolach czy szkołach podstawowych. Co więcej, zabawne i wesołe teksty najładniejszych i ciekawych pastorałek można również z powodzeniem przygotować na wizyty kolędników w naszych domach w okresie bożonarodzeniowym.

Jednymi z najpiękniejszych polskich pastorałek dla dzieci są zatem między innymi utwory takie jak: „Lecą, lecą Aniołowie”, „Mizerna cicha, stajenka licha”, „Kolędowy czas”, „Hola, hola pasterze”, „W dzień Narodzenia”, „Grajmy Panu naszemu” czy „Dokąd śpieszą Królowie”. Podczas uświetniania różnego rodzaju bożonarodzeniowych uroczystości czy spotkań w rodzinnym gronie możemy również z powodzeniem zachęcić nasze dzieci do odśpiewania znanych i rozpoznawalnych, zagranicznych kolęd i pastorałek, mówiących o świątecznych zwyczajach w innych krajach.

Ciekawym pomysłem może być również wykonanie przez dzieci lubianych i popularnych piosnek bożonarodzeniowych znanych, polskich wykonawców. Nieco unowocześnionym wersjom starych pastorałek i kolęd towarzyszyć może chociażby gitarowy akompaniament lub krótkie scenki, odtwarzające wydarzenia opisane w Ewangelii.